REDOVITO održavanje zdravlja očiju ključno je za očuvanje vida i prevenciju očnih bolesti. Svakodnevna briga, oftalmološki pregledi i izbjegavanje dugotrajnog gledanja u ekrane mogu značajno doprinijeti dugoročnoj dobrobiti vida. No, uobičajena navika koju većina nas prakticira može negativno utjecati na zdravlje naših očiju, upozorava oftalmološki kirurg dr. Mark Wilkins.

Prema dr. Wilkinsu, redovito trljanje očiju može dovesti do infekcija, upala, pa čak i dugotrajnog oštećenja vida. “Svi smo krivi za trljanje očiju s vremena na vrijeme, i sve dok su vam ruke čiste, a to nije često, nećete naići na probleme. Međutim, ako vam pređe u naviku, vaše oči mogu biti izložene riziku od infekcije ili čak dugoročnog oštećenja vida”, rekao je za Daily Express.

Ako patimo od sezonskih alergija ili osjetimo komadiće prljavštine u očima, vjerojatnije je da ćemo ih trljati, kaže kirurg.

“Stanja kao što je bolest suhog oka također mogu izazvati želju za trljanjem očiju zbog svrbeža. Još jedan primjer je blefaritis – očna bolest obilježena upalom očnih kapaka. U ovom slučaju, očne vjeđe su nadražene i crvene, a na trepavicama se formiraju ljuskice nalik na perut koje padaju u oko i iritiraju ga”, pojasnio je.

Dodaje da trljanje očiju u svakom scenariju pruža olakšanje privremenim stimuliranjem proizvodnje suza. No, možda nismo svjesni štete koju ova navika može učiniti našim očima.

Često trljanje očiju može dovesti do neželjenih infekcija

Dr. Wilkins upozorava da često trljanje očiju s prevelikim pritiskom može dovesti do oštećenja rožnice. “Postoje snažni dokazi da trljanje očiju doprinosi razvoju i napredovanju ozbiljnog stanja rožnice poznatog kao keratokonus. Pacijenti s keratokonusom mogu razviti astigmatizam koji zahtijeva naočale ili kontaktne leće za korekciju vida. Stanje se može zaustaviti, ali ne i poništiti”, napominje.

To također može dovesti do neželjenih infekcija. “Kratkoročno gledano, trljanje očiju omogućuje bilo kojoj bakteriji na rukama da prođe u oči. To može dovesti do konjunktivitisa. Virusni ili bakterijski konjunktivitis može se manifestirati kao ‘ružičasto oko’ i uzrokovati upalu i bol”, upozorava kirurg.

Kako bismo prestali s ovom navikom, dr. Wilkins zaključuje: “Kapi za oči dobre su za početak, mogu se koristiti za liječenje suhih i umornih očiju, kao i za ispiranje svih stranih tijela. Učinkovite mogu biti i antialergijske. Ipak, najbolji savjet jest da redovito posjećujete optometrista. On će vam moći reći koju štetu uzrokujete, ali i doći do uzroka problema.”

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?